Zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 22 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu chrzanowskiego, patrole policji, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Dyrektor oraz Dyżurny PCZK w Chrzanowie uczestniczyli w VII Powiatowych Manewrach Ratowniczych zorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Chrzanowie, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Chrzanowie wraz z Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie oraz Starostwem Powiatowym w Chrzanowie.

O godz. 8.30 Dyżurny SKKP odebrał zgłoszenie o wypadku jaki miał miejsce na drodze z Alwerni w kierunku Okleśnej. Zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy JRG i OSP.

Na miejscu okazało się, że doszło do wypadku komunikacyjnego z udziałem samochodu dostawczego przewożącego znaczną ilość osób i samochodu osobowego.

Zadysponowane na miejsce zastępy miały za zadanie opanować sytuację, ewakuować ludzi znajdujących się w pojazdach, udzielić im niezbędnej pomocy, zbudować punkty medyczne oraz jak najszybciej ewakuować poszkodowanych do szpitala. O zdarzeniu zostało powiadomione PCZK w Chrzanowie, którego dyżurny wdrożył procedury wspomagające działania ratownicze oraz koordynujące przepływ informacji między służbami, urzędami, a także poinformował osoby funkcyjne o zebraniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Przed przyjazdem służb z miejsca wypadku oddaliło się kilka osób. Okazało się, że jedna z nich znalazła się w trudno dostępnym miejscu na zboczu skalnym z poważnymi urazami. Zadaniem służb była jak najszybsza ewakuacja poszkodowanego z półki skalnej i przekazanie ZRM.

Kolejne zaginione osoby oddaliły się w kierunku zalewu SKOWRONEK, ale z powodu braku wiedzy na temat posługiwania się sprzętem wodnym zostały uwięzione na środku jeziora, jedna  nich wpadła do wody. Ratownicy musieli ewakuować poszkodowanych na brzeg oraz udzielić pomocy osobie znajdującej się w wodzie. Na brzegu u jednego z poszkodowanych doszło do zatrzymania krążenia.

W międzyczasie ratownicy musieli uporać się jeszcze z wypadkiem drogowym w którym uwięzione zostały 2 osoby oraz z pożarem domu w miejscowości Podłęże.

Manewry mają na celu doskonalić umiejętności współdziałania wszystkich służb ratowniczych w  zdarzeniach z dużą ilością osób poszkodowanych oraz w działaniach w poszczególnych dziedzinach ratownictwa. Okazało się, że istnieje jeszcze wiele elementów, które musimy dopracować. Na uwagę zasługuje fakt, że o scenariuszu całego zdarzenia wiedziało jedynie ścisłe grono osób i nie wszyscy wiedzieli, że będą musieli stawić się na miejsce zdarzenia. Manewry trwały ponad 5 godzin, poszkodowanych osób było 55 (w rolę pozorantów wcielili się członkowie z OSP oraz harcerze). Na podsumowaniu zorganizowanym w OSP Alwernia zespoły ratownicze miały możliwość przedstawić swoje uwagi i spostrzeżenia do pracy własnej lub kolegów z innych służb.

                Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że tego typu Manewry są potrzebne. Spotykamy się w takim gronie już po raz siódmy i z roku na rok widać postępy, coraz więcej jest chętnych ekip ratowniczych do brania udziału w manewrach, na co dowodem jest obecność już po raz kolejny  karetek Systemu PRM.

Łącznie w działania i organizację zaangażowanych było 320 osób.

Stefan Skrzydlewski wychował i nauczył ratowniczego rzemiosła całe pokolenia strażaków. Całą swoją zawodową służbę pełnił w strażnicy przy ulicy Śląskiej 20 w Chrzanowie. To miejsce było nie tylko Jego miejscem pracy ale również przez wiele lat domem. Był członkiem założycielem reaktywowanej w 1997 roku OSP Chrzanów oraz jej pierwszym Naczelnikiem.  Po przejściu na emeryturę stał na czele zastępu ratownictwa medycznego OSP w Chrzanowie. Czcząc Jego pamięć po raz siódmy zorganizowano Powiatowe Manewry Ratownicze pod patronatem starosty chrzanowskiego i Dyrektora Zarządu Oddziału woj. ZOSP RP w Krakowie.manerwy2manewry3manerwy6

manerwy1